Mała gruszka i fundamentalne problemy fizyki

Mała gruszka i fundamentalne problemy fizyki
 

Jądro-gruszkaUczeni z liverpoolskiego uniwersytetu odkryli, że niekiedy jądra atomów, zamiast spodziewanego kształtu piłki do rugby (wbrew popularnemu wyobrażeniu– nie kulistego), mogą przybierać kształt podobny do gruszki .

Fizycy teoretyczni przyjmowali, że pewne specyficzne kombinacje protonów i neutronów mogą prowadzić do formowania się jąder w kształtach niezbyt symetrycznych. Kształt gruszkowy, o którym mowa oznacza, że występuje nierównomierne rozłożenia mas w obrębie jądra. Zdaniem naukowców, wpływ na to mają dipole magnetyczne występujące na poziomie atomowym. Niektórzy idą dalej, twierdząc, że w atomowej gruszce jest ukryta odpowiedź na jedno fundamentalnych pytań fizyki  – dlaczego jest więcej materii niż antymaterii we Wszechświecie

Do tej pory uważano efekty magnetyczne na poziomie atomowym za zbyt słabe, aby można było je w ogóle zarejestrować i zmierzyć. Teraz, dzięki urządzeniu ISOLDE w genewskim CERN udało się zarejestrować te zjawiska. A ich konsekwencją jest właśnie niesymetryczna gruszka zamiast zwykłego jądra w atomie.