„Sztuczny las” zamiast paneli słonecznych

„Sztuczny las” zamiast paneli słonecznych
Energia słoneczna, która dociera do powierzchni Ziemi w gigantycznych ilościach jest wciąż niespełnioną nadzieją nowej, odnawialnej energetyki. Niespełnioną, bo sprawność ogniw fotowoltaicznych wykorzystywanych do jej pozyskiwania jest wciąż bardzo niezadowalająca. Badacze wciąż próbują alternatywnych sposobów. Jednym z nich jest opracowana w laboratorium Lawrence w amerykańskim Berkeley, metoda naśladująca proces fotosyntezy w roślinach.

Jak wyjaśnia Peidong Yang, ze wspomnianego laboratorium, „las”, a raczej lasek, to „hetero-struktury z nano-przewodów”. „Pnie” owych drzewek zbudowane są z krzemu, zaś „gałęzie” z tlenku tytanu. Energia słoneczna docierająca do tych struktur wzbudza procesy chemiczne, których efektem jest wytwarzanie wodoru i tlenu.

Oba te gazy mogą być przechowywane i wykorzystywane w ogniwach paliwowych. I to one właśnie będą źródłem odnawialnej energii w nowej technologii. Sprawność procesu nie jest na razie wcale lepsza niż fotowoltaiki, ale naukowcy twierdzą, ze potencjalnie ta metoda ma wielkie możliwości.

.