Wodór z wody
Tania i efektywna energetycznie produkcja wodoru z wody to od dawna marzenie entuzjastów tzw. czystej energii. Wodór wykorzystywany np. w ogniwach paliwowych teoretycznie jest doskonałym ekologicznie paliwem. Teoretycznie, bo pozyskiwanie go nie jest takie proste i tanie. Być może zmieni się to dzięki najnowszym osiągnięciom nanotechnologii.
O wynikach badań nad mikroskopijnymi katalizatorami z fosforku niklu, które zwiększają wydajność procesu wydzielania wodoru z wody, poinformowali naukowcy z uczelni Penn State w USA. Nanocząsteczki związku mają dużą powierzchnię, bliskie są kształtowi sfery, co zwiększa efektywność produkcji wodoru. Udało się je osiągnąć dzięki procesom ogrzewania roztworów soli metali.
Dotychczas, jako katalizator w procesach pozyskiwania wodoru z wody dobrze sprawdzała się platyna. Jak łatwo się domyślić, technologia oparta na tym szlachetnym metalu, nie była tania. Wykorzystanie znacznie tańszych pierwiastków, jakimi są zarówno fosfor jak nikiel, stanowi szansę na wymarzony „silnik na wodę”.