Nowy sposób na oddzielenie soli od wody morskiej
Ludzi od dawna frustruje, że nie ma tanich, efektywnych metod odsalania wody morskiej, której zasoby (teoretycznie) rozwiązałyby odwieczny problem cywilizacyjnych mieszkańców naszej planety. Naukowcy od dawna szukają nowych sposobów. Najnowszy pomysł i technologia pochodzi z połączonych wysiłków Amerykanów z uniwersytetu w Austin i Niemców z uczelni w Marburgu.
Metoda polega na wykorzystaniu niewielkiego chipa z tworzywa, przez który przepływa prąd elektryczny o znikomym napięciu (0,3 wolta). W słonej wodzie przepływającej wewnątrz kanalika, z którego składa się urządzenie następuje częściowa neutralizacja jonów chloru i wytworzenie pola elektrycznego, podobnie jak w ogniwach chemicznych. Efekt jest taki, że sól podąża w jednym kierunku chipa, zaś słodka woda - w drugim. Następuje wyodrębnienie wody słodkiej.
Na razie nowa metoda odsala z 25-procentową skutecznością. Aby osiągnąć wodę zdatną do picia, potrzeba 99-procentowego odsalania. Innym problemem jest niewielka skala produkcji wody. Chip produkuje ok. 40 nanolitrów odsolonej wody na minutę. Naukowcy mają, więc jeszcze nad czym popracować