Okna przyszłości: świeże powietrze tak, hałas - nie

Okna przyszłości: świeże powietrze tak, hałas - nie
Mamy mniej więcej jasność, co okna mają przepuszczać, a przed czym chronić. Wiadomo, że wpuszczać mają światło. Dobrze, aby nie wpuszczały zimna z zewnątrz a dokładnie – nie wypuszczały ciepła. Często lubimy, gdy są dźwiękoszczelne, zwłaszcza, gdy mieszkamy lub pracujemy przy ruchliwej ulicy. Ale przepuszczanie powietrza…?

Panowie Sang-Hoon Kima z koreańskiego uniwersytetu Mokpo i Seong-Hyun Lee z tampejszego instytutu maszynowo-materiałowego postanowili połączyć w jednej konstrukcji okiennej nieprzepuszczalność dla hałasu z dobrą wentylacją. Na pierwszy rzut oka nie jest to łatwe zadanie. Z pomocą przyszły zdobycze inżynierii materiałowej. Naukowcy z Korei Płd. wykorzystali w izolacji akrylowe warstwy plastiku z otworkami, których padające fale dźwiękowe ulegają dyfrakcji, a co za tym idzie znacznemu osłabieniu.

Podczas testów szyb zespolonych z tym rodzajem akustycznej izolacji udało im się uzyskać redukcję głośności o 20-35 decybeli. Na końcu najlepsze – „dziurkowana” izolacja akustyczna okien pozwala na dość dobrą wymianę powietrza w nowych oknach. Udało się, więc pogodzić dwa na pozór sprzeczne oczekiwania.