Technologia siatki kompozytowej

Technologia siatki kompozytowej
Inżynieria dużych konstrukcji, zapór, mostów i np. samolotów, nie stoi w miejscu. Specjaliści wciąż szukają nowych, szybszych, tańszych, sposobów na budowę obiektów o lepszych właściwościach mechanicznych. Nowa metodę przedstawili właśnie naukowcy z renomowanego Massachusetts Institute of Technology (MIT). Polega ona na budowaniu rzeczy wielkich z elementów o bardzo małych rozmiarach.

Nowa propozycja, przedstawiona w znanym magazynie „Science” przez dwóch badaczy z MIT, Kennetha Cheung i Neila Gershenfelda, polega na składaniu dużych i bardzo dużych elementów z małych struktur z włókien kompozytowych, przypominających sieć. Struktura sieci nie jest oczywiście przypadkowa. To właśnie uzyskany drogą badań ten a nie inny rodzaj struktury powoduje, że składane z niej konstrukcje są dziesięciokrotnie sztywniejsze niż wykonane innymi technikami, o podobnej masie.

Obecnie w przemyśle, np. lotniczym (Dreamliner) wytwarza się już bardzo wiele elementów z kompozytów. Jednak stosowane technologie wymagają dużych fabryk, linii produkcyjnych, nakładów itd. Proponowana przez badaczy z MIT technologia materiałowa jest prostsza, tańsza i w dodatku zbudowane elementy można w razie potrzeby dość łatwo rozkładać. Cheung i Gershenfeld pracują nad robotami produkcyjnymi, które mogłyby służyć do składania obiektów z zaprojektowanych przez nich struktur.