MIASTONAUCI - maraton projektowania dla młodzieży

MIASTONAUCI - maraton projektowania dla młodzieży
„Wyobraź sobie, że jesteś policjantem w mieście, gdzie wszyscy mieszkańcy przekroczyli 60 rok życia…”. Trudne ćwiczenie wyobraźni czy niedaleka przyszłość – z tym tematem trzeba się zmierzyć. Najlepiej już 22 – 23 października  podczas Miastonautów – intensywnego dwudniowego maratonu projektowania w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

 

Miastonauci to maraton projektowania dla młodzieży w wieku 16 – 17 lat. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapisy trwają do 30 września 2013 roku na stronie:

http://www.kopernik.org.pl/projekty-specjalne/uzdrowisko-warszawa/miastonauci/

W programie maratonu:

plakat miastonauci 2Zgrupowanie

Będzie was około dwudziestka. Wszyscy pomiędzy 16 a 17 rokiem życia, z Warszawy lub okolic. Wszyscy z głową pełną pomysłów, otwarci na nowych ludzi i nowe idee. A do tego z żyłką społecznikowską – chcecie wpływać na swoje otoczenie i zmieniać świat. Poznacie trenerów,  którzy będą moderowali cały maraton, a na wstępnym etapie pomogą wam dobrać się w grupy warsztatowe. Odtąd wszystko robicie w grupie – musicie dzielić się zadaniami i wspólnie podejmować decyzje o kierunku prac.

Seniorzy

To wasza grupa docelowa – projektujecie dla nich. Musicie ich poznać, zrozumieć. My damy wam czas i narzędzia, które pomogą, ale to od was będzie zależało, jak dobrze wywiążecie się z tego zadania.  Spotkacie pięć osób, które przekroczyły 65 rok życia. Będziecie mogli z nimi rozmawiać, zadawać pytania. Na dalszych etapach pracy, skonsultujecie z nimi swoje pomysły. To oni też będą najbardziej surowymi krytykami waszych koncepcji.

Naukowiec

Pora na podbudowę naukową. Specjalista pomoże wam zrozumieć, czym jest starość i jak się jej doświadcza. Co oznacza „starzeć się” w aspekcie biologicznym. Jak wygląda psychologia starzenia. Czy zmienia się perspektywa finansowa i jakie nowe potrzeby pojawiają się w późnym wieku.

Designer

Jesteśmy coraz bliżej praktyki: pora na spotkanie z designerem. Czy projektowanie dla seniorów jest inne niż dla pozostałych grup wiekowych? A jeśli tak, to czym się różni? Czy chodzi tylko o inne przedmioty, czy też o całkiem nową funkcjonalność? Czy rzeczy codziennego użytku  trzeba przeprojektować, jeśli mają dobrze służyć starszym ludziom?

Design Thinking

Macie już spory bagaż wiedzy. Być może niektórzy z was czują się zaskoczeni tym, czego się dowiedzieli. Każda z grup wybrała już problem, którym chce się zająć. Poznajcie design thinking – metodę szybkiego prototypowania. Wprowadzą ją studenci z Politechniki Warszawskiej.

Prototypy

Drugi dzień warsztatów. Każda grupa ma już pomysł na innowację dla seniorów.  Czy jest to interaktywny przystanek autobusowy, inteligentny czytnik małej czcionki na etykietach, ogród z restauracją, supersprytne urządzenie do podlewania, czy coś całkiem innego – do dzieła! Zróbcie to! Wykorzystajcie dostępne materiały: tekturę, taśmę klejącą, balony, mazaki, akcesoria. Niech powstaną trójwymiarowe prototypy realnych rozmiarów.

Prezentacje

Pora przygotować się do publicznego przedstawienia swoich innowacji. Nauczcie się tworzyć prezentacje, udokumentujcie ścieżkę korzystania z wymyślonych przez was urządzeń czy usług i opowiedzcie o nich przed gronem ekspertów. Dzięki temu dowiecie się czy wasze pomysły mają szansę trafić do użytkownika, czy potrzebują jeszcze  dalszych szlifów.

To już koniec maratonu. Zmęczeni? Może trochę. Ale na pewno zadowoleni.

Publikacja

Wszystkie wymyślone przez was rozwiązania publikujemy na blogu: www.uzdrowiskoblog.kopernik.org.pl. Tworzymy tam bazę pomysłów, powstałych na wszystkich czterech kolejnych warsztatach Miastonauci, w cyklu trwającym do połowy 2014 roku. Będziecie mogli z niej korzystać i dzielić się ze znajomymi. Miastonauci mają też zamkniętą międzynarodową grupę na Facebooku, która pozwoli wam wymieniać pomysły i wiedzę z rówieśnikami z Londynu i Göteborga – oni też biorą udział w projekcie. Powodzenia!