Nowy rekord sprawności fotowoltaiki

Nowy rekord sprawności fotowoltaiki
44,7% – tyle wynosi rekord sprawności ogniw słonecznych, które przetwarzają energię światła naszej gwiazdy w elektryczność. To duże osiągnięcie, zważywszy, że dostępne obecnie na rynku systemy wykazują się sprawnością do kilkunastu procent. O pobiciu rekordu poinformowały instytucje naukowe - instytut Fraunhofera, centrum Helmholtza z Berlina, francuskie laboratorium CEA-Leti oraz firma Soitec.

 

Panele fotowoltaiczne, które w tak wydajny sposób konwertują energię słonecznego widma - od podczerwieni, przez zakres widzialny, po ultrafiolet - składają się nie z jednego a czterech ogniw. Półprzewodnikowe warstwy nałożone są jedna na drugą. Każda zaś odpowiada za odbieranie innego zakresu fal z widma. Technologia ta oznaczana jest skrótem CPV (concentrator photovoltaics) i była wcześniej testowana w kosmosie.

Jak tłumaczą naukowcy, kolejne rekordy sprawności ogniw fotowoltaicznych tego typu (poprzedni, ustanowiony w maju 2013 wynosił 43,6%), wynikają nie tylko z doskonalenia materiałów stosowanych w CPV, ale również z zastosowania nowatorskiej metody łączenia warstw półprzewodnikowych, nazywanej z angielska „wafer bonding”.