Język programowania dla sztucznego DNA

Język programowania dla sztucznego DNA
Genetycy i chemicy uznali, że potrzebują języka programowania do tworzenia struktur DNA, podobnego do tych, jakimi dysponują programiści komputerowi. Opracował go zespół naukowców z University of Washington w USA. Ma zarządzać działaniem „chemicznego komputera”, bo tak nazywają systemy służące do syntetyzowania DNA.

 

Chodzi nie tylko o to, aby sterować reakcjami chemicznymi podobnie jak kontroluje się automaty roboty itp., ale również o zarządzanie dawkowaniem nowoczesnych leków. Stworzenie algorytmów komputerowych, które pozwalałyby na przykład dostosowywać sztuczne cząsteczki DNA do środowiska żywych tkanek, w których mają funkcjonować, to poważne wyzwanie. Świat biologiczny jest o wiele bardziej złożony i nieregularny niż świat maszyn.

Trudne nie oznacza jednak, ze niemożliwe. „Nasz pomysł polega na stworzeniu języka uniwersalnego, mającego zastosowanie w wielu różnych zadaniach” – wyjaśnia Georg Seelig z zespołu pracującego na językiem programowania DNA. Nie jest to jeszcze technologia gotowa do praktycznego zastosowania. Docelowo ma służyć do m. in. programowania samoistnie budujących się w komórkach molekuł lub do tworzenia bio-sensorów monitorujących stan organizmu na poziomie komórkowym.