„Milowy krok” w dziedzinie kontrolowanej fuzji termojądrowej

„Milowy krok” w dziedzinie kontrolowanej fuzji termojądrowej
Serwis naukowy BBC doniósł o „przełomie”, jaki udało się osiągnąć naukowcom pracującym w National Ignition Facility, w kalifornijskim Livermore, nad roznieceniem kontrolowanej reakcji fuzji termojądrowej. Jednak nie jest do końca jasne, na czym ów milowy krok polega. BBC spekuluje, że może oznacza to, że poddana działaniu wysokoenergetycznych laserów próbka wodoru wytworzyła więcej energii niż otrzymała.

 

Komunikat z laboratorium jest jednak dość enigmatyczny. Ogranicza się do ogólnej informacji, że to największe osiągnięcie od lat. Domysły BBC biorą się stąd, że w 2009 roku NIF stawiało sobie taki właśnie cel – wytworzyć wskutek fuzji więcej energii niż ilość, która została dostarczona.

Niedawno informowaliśmy o przeprowadzanych w laboratorium National Ignition Facility, testach nowego superlasera o mocy 350 trylionów watów – to nie przelewki. Zadaniem potężnego lasera ma być rozpalenie izotopów wodoru do temperatury reakcji termojądrowej. Superlaser jest tak naprawdę „splotem” 192 wiązek laserowych. Przyspieszana w akceleratorach i wzmacniana wiązka ma osiągnąć docelowo energię do 4 megadżuli.