Podwodny Internet

Podwodny Internet
Fakt, że fale radiowe bardzo źle rozchodzą się w środowisku wodnym nie rokował dobrze internetowej technologii Wi-Fi w głębinach morskich. A bezprzewodowe łącza sieciowe, przy rosnącej liczbie urządzeń podwodnych, byłyby bardzo przydatne. Uczeni z amerykańskiego Uniwersytetu Buffalo, proponują wykorzystanie do tego celu fale dźwiękowe.

 

Przeprowadzili już eksperymenty w wodach Jeziora Erie. Zanurzyli w akwenie osiemnastokilogramowy sensor, z którym udało się nawiązać łączność za pomocą laptopa. Transmisja danych z komputera do nurkującego urządzenia zakończyła się sukcesem.

Komunikacja podwodna oparta na falach dźwiękowych jest już od pewnego czasu stosowana, np. w systemach ostrzegania przed tsunami. Problem w tym, że nie ma jednorodnego standardu tego rodzaju komunikacji. Przesyłanie danych jest utrudnione i opóźnione pomiędzy różnymi odbiorcami. Technologia, nad która pracują specjaliści z Buffalo, ma być standardem uniwersalnym, podobnym do z znanego z lądu Wi-Fi. Dane ostrzegające przed falą mogliby natychmiastowo odbierać nawet zwykli użytkownicy smartfonów.