Operacja usunięcia paliwa jądrowego z Fukushimy
W Fukushimie rozpoczyna się operacja usunięcia ponad 400 ton wysoko radioaktywnego zużytego paliwa jądrowego, czyli prętów. Będzie sterowana ręcznie za pomocą dźwigu. Do usunięcia jest 1500 prętów, każdy ok. 4,5 długości i o wadze 300 kg. W operacji usuwania paliwa uczestniczyć będzie 36 osób. Będą oni pracowali w grupach po 6 osób po 2 godziny. Inny zespół będzie przeglądał w nocy basen eliminując wszystko, co może spowodować zakleszczenie prętów.
Operacja ma potrwać rok. Temperatura substancji chłodzącej w basenie musi pozostawać cały czas w określonym przedziale. Każdy z prętów musi być przenoszony w zanurzeniu, bez wyciągania z czynnika chłodzącego. Ograniczyć to ma poziom promieniowania gamma, które jest na tyle silne, że może zabić pracowników. Dodatkowo chodzi o ochronę przed przegrzaniem prętów paliwowych.
Dodajmy, że basen z paliwem znajduje się na wysokości trzeciego piętra, na szczycie reaktora numer 4. Przeniesienie materiałów rozszczepialnych w bezpieczniejsze miejsce jest konieczne, gdyż każda kolejna klęska żywiołowa, trzęsienie ziemi lub tajfun może doprowadzić do kolejnej wielkiej katastrofy nuklearnej.