Kłopotliwa kulistość elektronów

Kłopotliwa kulistość elektronów
Jak się okazało, elektrony są bardziej „kuliste” niż spodziewali się fizycy, co podważa nadzieje na supersymetrię. Za tym, dość enigmatycznym, komunikatem kryją się wyniki eksperymentów i pomiarów z amerykańskich uniwersytetów z Yale i Harvardu, którym nie udało się znaleźć dipolowego momentu magnetycznego tej cząstki elementarnej.

 

 

 

Grupa uczonych działających pod nazwą ACME, po przeprowadzeniu swoich dziesięciokrotnie czulszych pomiarów niż jakiekolwiek dotychczas, ogłosiła, że elektron wciąż „wygląda” jak kula w przedziale 0,00000000000000000000000000001 centymetra. Poszukiwanie momentu dipolowego ma pozwolić nauce określić symetrię tej cząstki elementarnej. Dlaczego jednak kulistość elektronu ma podważać elegancką teorię supersymetrii?

Otóż, gdyby badacze wykryli moment dipolowy, oznaczałoby to, że elektron oddziałuje w chmurze elektronowej z wirtualną cząsteczką odpowiadającą mu, którą zakłada teoria supersymetrii. Kula więc, choć sama w sobie symetryczna, w przypadku elektronu podważa hipotetyczną supersymetrię.