Tajemnice ruchu pingwinów i płaszczek

Tajemnice ruchu pingwinów i płaszczek
Umówmy się, prawdziwe pingwiny nie mają nic wspólnego ze sprawnymi agentami specjalnymi Skippera, oczywiście  na lądzie. Bo w wodzie poruszają się szybko i zwinnie. Potrafią przyspieszyć do 7 m/s w czasie krótszym niż sekunda. Projektanci napędów podwodnych postanowili przyjrzeć się „mechanizmowi” hydrodynamicznemu eleganckich ptaków.

 

 

 

Owocem tych studiów jest opracowany przez konstruktora z Uniwersytetu Nauk Stosowanych Zachodniej Szwajcarii, o nazwisku - Flavio Noca, system napędowy. Oparty na przegubach mechanizm imituje ruchy pingwiniego skrzydła, zachowując zwartość i sztywność przy wielkich obrotach. Nie jest to oczywiście technologia już gotowa do instalacji w torpedach czy małych łodziach podwodnych. Wymaga jeszcze wielu laboratoryjnych testów.

Sięgnięcie po tajemnice pingwinów to kolejna w ostatnim czasie próba wykorzystania efektywnych mechanizmów naturalnych do konstrukcji urządzeń podwodnych. Wcześniej pojawiły się informacje o pracach amerykańskich inżynierów nad zastosowaniem w technice specyficznego mechanizmu pływania, który wykorzystują płaszczki. Jest on inny niż u większości ryb i przypomina ruchy flagi na wietrze. Według naukowców technika ta jest najbardziej optymalnym sposobem wykorzystania ruchów pod wodą.