Polski satelita Lem wystartował
Satelita oddzielił się od górnego stopnia rakiety nośnej 15 minut i 50 sekund od startu. Oddzielenie nastąpiło nad Oceanem Indyjskim na wysokości ok . 650 km. Łączność z satelitą będzie nawiązywana poprzez stację kontroli lotów znajdującą się w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie.
Lem ma kształt sześcianu o wymiarach: 20 x 20 x 20 cm i waży ok. 6 kg. Satelita będzie działał na podobnych zasadach jak aparat fotograficzny. Będzie wykonywał zdjęcia, a dane przekazywał na Ziemię. Dotychczas tak małe urządzenia wykorzystywano tylko jako obiekty edukacyjne lub amatorskie.
Na 29 grudnia 2013 roku na terytorium Chin zaplanowano start rakiety Długi Marsz 4B . Rakieta ma wynieść w kosmos drugiego polskiego satelitę naukowego - Heweliusza.
Oba urządzenia zbudowane zostały przez Centrum Badań Kosmicznych i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN, we współpracy z kilkoma uczelniami z państw zachodnich, w ramach programu o nazwie BRIght Target Explorer Constellation - BRITE.
Polacy wcześniej wysyłali w kosmos różnego rodzaju instrumenty (m.in. na orbitę Marsa i w kierunku komet). W lutym 2012 roku wystrzelono studenckiego satelitę PW-Sat, który jest obiektem edukacyjnym. Jednak nasi naukowcy jeszcze nie mieli własnego satelity. „Lem” przez najbliższe lata ma obserwować 286 najjaśniejszych gwiazd na niebie. W tym celu na powierzchni nano-satelity zamontowano teleskopy zbliżone konstrukcją do aparatów fotograficznych.