Supersuchy materiał

Supersuchy materiał
Udało się stworzyć rekordowo hydrofobiczny, czyli odporny na pochłanianie wody materiał – poinformowali w czasopiśmie „Nature” naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT).  Jest to zarazem kolejny przykład sięgnięcia po wzorce z natury przez inżynierię materiałową, w tym przypadku po struktury powierzchni liści nasturcji i skrzydeł motyla.

 

 

 

 

Pomysł polega na umieszczeniu na powierzchni z silikonowego tworzywa minigrzbietów, które zwiększają szybkość odpychania wody o 40%. „Naszym zdaniem jest to materiał o najwyższym ze znanych współczynniku hydrofobicznym ” – ocenia autor publikacji w „Nature”, profesor Kripa Varanasi z MIT.

Działanie „supersuchego” materiału nie wynika z zastosowanej substancji, lecz z ukształtowania powierzchni w postaci mikro-grzbietów. Teraz konstruktorzy chcą wypróbować tę teksturę na trwalszych materiałach, metalach i ceramice. Jeśli testy się powiodą, to prze superhydrofobicznymi materiałami otwiera się cały świat zastosować, od niemoknących ubrań po pokrycia antyoblodzeniowe samolotów.