Zarejestrowano neutrina z odległego kosmosu

Zarejestrowano neutrina z odległego kosmosu
Magazyn "Science" wieści początek ery astronomii neutrinowej. Stało się to po tym, jak wielki lodowy detektor IceCube, skonstruowany w okolicy Bieguna Południowego, zarejestrował neutrina o potężnej energii, zdaniem uczonych - pochodzące spoza Układu Słonecznego.

 

 

 

 

 

Do tej pory naukowcom udawało się rejestrować te prawie nie oddziaływujące z materią cząstki bardzo rzadko. Zwykle pochodziły one ze Słońca lub powstawały w efekcie procesów w górnych warstwach ziemskiej atmosfery. Teraz naukowcy podali informacje o zarejestrowaniu od 2010 do maja 2012 r. dwudziestu ośmiu neutrin o energii większej niż 50 teraelektronowoltów. To energia tysiące razy większa, niż energia neutrin wytworzonych kiedykolwiek w akceleratorach na Ziemi. Dwa z tych neutrin miały energię rzędu 1000 Tev, która równa się energii lecącego owada. Jak na cząstkę nie posiadającą prawie masy to dość niesamowite.

Detektor IceCube zbudowany został na terenie antarktycznej stacji badawczej Amundsen-Scott. Składa się z tysięcy czujników optycznych, zawieszonych na 86 stalowych linach. Rejestrują tak zwane promieniowanie Czerenkowa, czyli rozbłyski niebieskiego światła, które pojawiają się, gdy neutrina oddziałują z powierzchnią.

Oto film o konstrukcji i działaniu detektora IceCube: