Superprzewodnik o grubości jednego atomu

Superprzewodnik o grubości jednego atomu
Stanen – tak chyba nazywać się będzie nowy, opracowany w laboratoriach amerykańskiego Uniwersytetu Stanford, materiał o grubości jednego atomu, który zadziwia niezwykłymi zdolnościami przewodzenia elektryczności (niemal 100% efektywności). Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „stannum” (cyna), do którego dodano końcówkę podobną do słowa „grafen”.

 

 

 

 

 

Odkrycie staninu miało swój początek w trwających od kilku lat badaniach nad tzw. topologicznymi izolatorami, czyli niezwykle cienkimi warstwami różnych substancji, które przewodzą prąd elektryczny na swoich zewnętrznych powierzchniach, nie zaś wewnątrz materiału. Gdy warstwy topologicznych izolatorów maja grubość jednego atomu, przewodnictwo elektryczności osiąga 100%, czyli właściwie bez oporu.

Drogą eksperymentów naukowcy doszli, że najlepsze, jak do tej pory właściwości tego typu ma struktura składająca się z atomów cyny i fluoru. Stuprocentowe przewodnictwo wykazuje przy temperaturze od nieco wyższej niż pokojowa do ok. 100 stopni Celsjusza. Tego rodzaju super-przewodzące warstwy mogą znacznie zwiększyć wydajność obwodów elektronicznych, a także znacznie zmniejszyć zużycie energii.