„Robocica” stworzona przez NASA

„Robocica” stworzona przez NASA
DARPA Robotics Challenge – konkurs robotyczny ogłoszony przez agencję rządu USA, znaną z innowacyjnych, wyprzedzających epokę, projektów technologicznych, staje się w swoich kolejnych odsłonach coraz ciekawszy. Swoją propozycję, robota „Walkirię” (ang. Valkyrie) zademonstrowała NASA.

 

 

Robot opracowany został w należącym do agencji ośrodku Johnson Space Center. Ma słuszny wzrost ponad 180 cm i waży ok. 120 kg. Nie wygląda tak groźnie jak pokazany przez Boston Dynamics, porównywany do terminatora, Atlas, który również staje w szranki konkursu DARPA. Żeńskie imię sugeruje nawet płeć, choć NASA zaprzecza, żeby robot miał jakąkolwiek płeć. Walkiria ma zostać wyposażona w baterię, umiejscowioną na plecach, która pozwoli na godzinę pracy, oczywiście bez jakiejkolwiek uprzęży z kabli.  Jej „wzrok” to nie tylko kamery w głowie, na ramionach, w brzuchu i w nogach, ale również sonar i laserowy radar typu LIDAR. Umie podnosić przedmioty i nimi manipulować.

Celem konkursu DARPA jest przyspieszenie rozwoju robotów zdolnych do wykonywania zadań w trudnym, niebezpiecznym, skażonym terenie, w miejscu katastrof i wypadków. NASA uważa, że te cele pokrywają się z jej dążeniem do stworzenia robota do pracy w przestrzeni kosmicznej i takie przeznaczenie ma mieć Walkiria.

Oto wideo demonstrujące Walkirię: