Samowystarczalny skafander kosmiczny

Samowystarczalny skafander kosmiczny
Nawet osoby niezbyt interesujące się kosmonautyką zdają sobie sprawę, że skafandry kosmonautów muszą być wyposażone w system ogrzewania. Temperatura na zewnątrz wynosi w końcu niewiele więcej niż zero absolutne. Co jednak, jeśli takie ogrzewanie oprze się wyłącznie na „cieple własnym” astronauty?

 

 

Nad takim rozwiązaniem pracują właśnie inżynierowie z uniwersytetu stanowego w Kansas. Wykorzystują replikę nieużywanych już skafandrów z programu wahadłowców. Badania są sponsorowane przez NASA, która myśli o nowych rozwiązaniach dla astronautów, którzy mieliby wziąć udział w przyszłych misjach na Marsa.

Projekt nie polega tylko na stworzeniu samowystarczalnego energetycznie ubioru, ale również zintegrowanego z nim systemu dokładnego monitoringu ciała astronauty i zmian zachodzących w nim pod wpływem przebywania w przestrzeni kosmicznej.  „Wciąż musimy uczyć się o ludzkiej fizjologii i wszystkim tym, co dzieje się z człowiekiem w warunkach niskiej grawitacji” – wyjaśnia Steven Warren, jeden z liderów zespołu badawczego kansaskiego uniwersytetu.