Japończycy wygrywają amerykański turniej robotów, ale to nie koniec…

Japończycy wygrywają amerykański turniej robotów, ale to nie koniec…
Turniej robotów (DARPA Robotics Challenge) rozgrywany w trakcie weekendu na Florydzie wygrał dwunożny robot SHAFT, skonstruowany przez Japończyków. Udało mu się zdobyć 27 punktów na maksimum 32. Pokonał konstrukcje znanych na świecie ośrodków robotycznych z Massachusetts Institute of Technology (MIT), NASA, firmy Lockheed Martin i innych.

 

 

W zawodach brało udział 17 zespołów. Roboty rywalizowały w konkurencjach o specyficznych nazwach - Vehicle, Terrain, Ladder, Debris, Door, Wall, Valve i Hose. Oznaczało to, że musiały wspinać się, kierować pojazdami jak też przejść trudny, pełen przeszkód, teren. Każde z zadań musiało być wykonane z czasie poniżej pół godziny.

Przeprowadzony przez amerykańską agencję rządową zajmującą się rozwojem technologii wojskowych (DARPA - Defense Advanced Research Projects Agency) na torze wyścigowym formuły NASCAR w Homestead-Miami, miał charakter eliminacji. Finały, do których zakwalifikowało się osiem zespołów, odbędą się za rok. Zwycięzcy mogą liczyć nie tylko na 2 miliony dolarów nagrody głównej, ale dalsze finansowe wsparcie DARPA w rozwoju projektów.