Zajrzeli do środka pracującej baterii

Zajrzeli do środka pracującej baterii
W trwającej od lat pogoni za wydajniejszymi, bardziej pojemnymi i dłużej pracującymi bateriami, naukowcy postanowili w końcu zajrzeć do wnętrza pracującego ogniwa, aby zobaczyć i lepiej zrozumieć, co się tam dzieje. Wyniki badań naukowców z laboratorium Energy's Pacific Northwest National Laboratory opublikowane zostały w grudniowym wydaniu czasopisma „Nano Letters”.

 

Za pomocą mikroskopu elektronowego udało im się wejrzeć do procesów zachodzących w skali mikro w środowisku płynnego elektrolitu, identycznego z tym, które występuje w zwykłych pracujących bateriach. Wprawdzie sama elektryczność nie jest w sensie dosłownym widzialna, jednak przepływowi elektronów i jonów dodatnich towarzyszą wyraźnie widoczne efekty. Np. jony trafiają do porów elektrody, powodując jej „puchnięcie”. Rozładowanie z kolei zniekształca powierzchnię, powodując zużywanie materiału ogniw.

Eksperymenty przeprowadzane w płynnym środowisku, mogą, na co maja nadzieję uczeni, pomóc z zrozumieniu zjawisk zachodzących na styku elektrolitu i elektrod. A to w efekcie mogłoby pomóc w budowaniu lepszych, dłużej pracujących i sprawnych, ogniw elektrycznych.