Eksperymenty z użyciem starej cewki a wielka fuzja termojądrowa
Naukowcy w Narodowym Laboratorium Sandia, przeprowadzili eksperymenty ze znanymi od XIX wieku cewkami Helmholza, które wytwarzają pole magnetyczne podczas przepływu prądu. Gdy utworzyli dodatkowe pole magnetyczne, okazało się, że znacznie wolniej tworzą się stany niestabilności, które są jedna z głównych przeszkód na drodze utrzymania reakcji syntezy termojądrowej.
Niestabilności tego rodzaju, znane, jako efekty Rayleigha-Taylora, podczas prób „schwytania” rozgrzanej go gigantycznych temperatur plazmy w urządzeniach typu tokamak, prowadziły dotychczas nieuchronnie do utraty stabilności pola i w efekcie do „rozlania się” plazmy. Naukowcy z Sandia zaobserwowali, że utworzenie dodatkowego pola w cewkach, niweluje te niestabilności.
Wyniki tych badań opublikowane zostały w „Physical Review Letters”. Naukowcy sami przyznają, że nie do końca rozumieją zjawisko, ale mają nadzieję, że dalsze studia pozwolą im opracować technologię umożliwiającą stabilność plazmy a w efekcie utrzymanie reakcji termojądrowej przez znacznie dłuższy niż obecnie czas.