Budzenie Rosetty

Budzenie Rosetty
Po dwóch latach snu w stanie hibernacji, budzona jest sonda Rosetta, wysłana w kosmos w 2004 roku, przez Europejską  Agencję Kosmiczną (ESA). Naukowcy na Ziemi mają odebrać od niej sygnał i przejąć nad nią kontrolę. W drugiej połowie tego roku Rosetta ma znaleźć się na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

Sonda jest pierwszym podejściem do szczegółowych badań na powierzchni jądra kometarnego i z orbity wokół niego. Pierwotnym celem misji miała być kometa 46P/Wirtanen, do której sonda miała wystartować w styczniu 2003 r. i dotrzeć w 2011 roku. Plan ten został zarzucony po awarii rakiety Ariane 5 w grudniu 2002 r. Opóźnienie początku spowodowało zmianę planowanego celu na kometę okresową 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

Rosetta ma wejść na orbitę komety i zrzucić na nią lądownik Philae - według wstępnych planów dojdzie do tego 11 listopada. Dzięki misji tej sondy, naukowcy będą mogli monitorować zmiany zachodzące na powierzchni jądra komety, która zbliża się do Słońca. Obecnie sonda znajduje się 673 mln km od Słońca. Jest już w takim punkcie, w którym występuje wystarczająca ilość energii słonecznej niezbędnej do ponownego zasilania.  Przez pierwsze sześć godzin Rosetta będzie ogrzewać urządzenia, które znajdują się na jej pokładzie. Później satelita przestanie się obracać, skieruje swoją główną antenę na Ziemię, by przesłać sygnał. 

Oto film demonstrujący proces budzenia Rosetty: