Skorupiaki i nietłukące się szkło

Skorupiaki i nietłukące się szkło
Szkło, które się nie tłucze, to nie taka nowość. Ale dzięki naukowcom z kanadyjskiego Uniwersytetu McGill, dostać możemy szkło, które nie tylko się nie tłucze przy uderzeniach, ale może być wręcz elastyczne, dawać się odkształcać bez pękania. I to wszystko dzięki obserwacji i naśladowaniu przyrody.

„Muszle skorupiaków zbudowane są głównie z kredy, która normalnie jest niezwykle krucha” – opowiada profesor François Barthelat ze wspomnianej uczelni. Jednak macica perłowa, która wyścieła wnętrze muszli to bardzo wytrzymała konstrukcja przypominająca nieco klocki lego. Układanie takich elementów w skali mikroskopowej nie byłoby łatwe. Naukowcy zamiast tego wycinali w szkle laserem miniaturową sieć rysek, imitujących tę strukturę. Okazało się, że sama taka siatka nacięć wystarczy, aby 200-krotnie zwiększyć wytrzymałość szkła.

Jak tłumaczą członkowie zespołu badawczego, owe mikronacięcia „prowadzą” większe pęknięcia na szkle, niejako amortyzując je. Wybrali do eksperymentów szkło, bo było dostępne i jest typowym przykładem kruchego materiału. Jednak, ich zdaniem, tego rodzaju technologia może być wykorzystywana w innych materiałach. Planowane są badania na ceramice i polimerach. Wyniki dotychczasowych badań opublikowało czasopismo „Nature”.