Niepalne baterie

Niepalne baterie
Co pewien czas możemy usłyszeć w mediach o bateriach przenośnych urządzeń które stanęły w ogniu lub nawet eksplodowały. Dość często, poza zagrożeniami dla użytkowników, wiążą się z tymi wypadkami duże kryzysy wizerunkowe znanych producentów sprzętu. Naukowcy z Uniwersytety Chapel Hill postanowili raz na zawsze skończyć z tym problemem i zaproponowali niepalne baterie.

Czynnikiem łatwopalnym w akumulatorach Li-Ion jest elektrolit a dokładnie mówiąc, organiczna substancja, w której rozpuszczone są sole litu. Zespół pod wodzą chemika Josepha DeSimone ze wspomnianej uczelni postanowił zastąpić tradycyjnie wykorzystywane związki chemiczne materiałem o nazwie perfluoropolieterem (PFPE) -polimerem zbudowanym z trzech elementów - węgla, tlenu oraz fluoru i znanym dotychczas jako składnik wysokiej jakości smarów.

Oprócz typowo maszynowych zastosowań, np. w łożyskach PFPE używany jest jako smarowidło do zewnętrznych, zanurzonych powierzchni statków, aby nie przywierały do nich morskie organizmy. Ambicją DeSimone’a i kolegów jest to, aby zastosowanie tej substancji nie tylko zapobiegało zapłonom baterii, ale również zwiększyło ich żywotność i odporność na niskie temperatury.