Z kina do realu
Zespół naukowców z medycznej szkoły Uniwersytetu Harvarda, przeprowadził udane eksperymenty, w których małpka, do której mózgu wszczepiono elektrody była w stanie zawiadywać ruchami innej małpki, pozostającej w stanie uśpienia anestezjologicznego. Wyniki badań, które komentowane są dość powszechnie jako próba odtworzenia sytuacji znanej z filmu S-F „Awatar”, opublikowane zostały w czasopiśmie „Nature Communications”.
Zwierzęta trenowały wcześniej na joystickach, co pozwoliło uczonym zidentyfikować obszary mózgu, odpowiedzialne za ruchy kończyn. Małpa „zarządzająca” miała w mózgu wszczepiony procesor monitorujący sto określonych neuronów. Za pośrednictwem komputera połączony był z 36-cioma elektrodami wszczepionymi do rdzenia kręgowego małpy-awatara. Ta trzymała w rekach joystick. W 98 procentach przypadków zdalna kontrola ruchów działała.
Doktor Ziv Williams, szef zespołu przeprowadzającego te badania, powiedział serwisowi BBC, że celem badaczy jest uzyskanie efektu pełnej kontroli nad ruchami awatara, ale do tego jeszcze długa droga i wiele naukowego wysiłku.