Rekord procesora terahercowego

Rekord procesora terahercowego
Naukowy z brytyjskiego Uniwersytetu Leeds zbudowali najsilniejszy ze znanych do tej pory laserowy chip terahercowy. Jego moc – 1 wat – dwukrotnie przekracza poprzednie osiągnięcia w tej dziedzinie. Fale terahercowe, położone w zakresie widma pomiędzy podczerwienią a promieniowaniem mikrofalowym, mają, zdaniem wielu ekspertów ogromny technologiczny potencjał.

Badacze wykorzystali w procesorze technikę kwantowego lasera kaskadowego, wysyłającego impulsy o częstotliwościach terahercowych. Samo urządzenie ma zaledwie kilka milimetrów kwadratowych powierzchni. Jego budowa to cud precyzyjnej inżynierii, polegających na nakładaniu warstw równych półprzewodników, takich jak arsenek galu o grubości jednego atomu. Takich warstw jest w chipie 1000 do 2000.

Fale o częstotliwościach terahercowych potrafią penetrować materiały nieprzepuszczające światła. Myśli się o wykorzystaniu ich do szczegółowego skanowania niedostępnych miejsc lub przedmiotów, np. pakunków, do analizy chemicznej lub w diagnostyce medycznej.