Kwantowe kropelki – nowe odkrycie z praktycznym potencjałem

Kwantowe kropelki – nowe odkrycie z praktycznym potencjałem
Kwantowe kropelki lub „dropletony” (nazwa stworzona w j. angielskim) to nowo odkryte kwazicząstki. Odkrycia dokonali fizycy niemieccy i amerykańscy – podaje agencja Reutera. Nazwano tak grudki elektronów i „dziur”, mniej więcej po pięć na „kropelkę”.

Nie jest to cząstka elementarna, gdyż składa się z cząstek, w tym przypadku z elektronów. Naukowcy mówią o niej, że zachowuje się jak ciecz, stąd nazwa. Odkrycie tych struktur może mieć duże znaczenie w praktyce, np. w nanotechnologii oraz w projektowaniu obwodów opto-elektronicznych (nowe typy lamp LED, lasery półprzewodnikowe, odtwarzacze Blu-ray).

Dropletony żyją, jak na nasze skale, dość krótko, bo zaledwie 25 pikosekund, ale naukowcom to w zupełności wystarcza do badania interakcji kwazicząstek z różnymi rodzajami materii. Warto przypomnieć także o innych obiektach „kropkach kwantowych” aby nie mylić ich z kropelkami. Kropka kwantowa to niewielki obszar przestrzeni ograniczony w trzech wymiarach barierami potencjału, nazywany tak, gdy wewnątrz uwięziona jest cząstka o długości fali porównywalnej z rozmiarami kropki.