Szwajcarzy opracowali „programowalne” aluminium
Materiały bez drgań - wg badaczy z Politechniki ETH w Zurichu to jest nie tylko możliwe, ale, jeśli zostanie wprowadzone do praktycznych zastosowań, zmieni świat mechaniki i konstrukcji na zawsze. Opracowana przez nich technika tzw. „materiałów programowalnych”, które mają zakończyć problem drgań w inżynierii opisana została w ostatnim wydaniu czasopisma „Advanced Materials”.
Szwajcarscy badacze zbudowali model – kawał blachy aluminiowej o długości jednego metra, szerokości centymetra a grubości milimetra. Do płaskownika zamocowano cylindry również aluminium, służące do kontroli drgań a pomiędzy nimi znajdują się piezoelektryczne sensory, za pomocą których kontroluje się kierunki i moc fal w materiale. Zależnie od konfiguracji piezo-kontrolery sprawiają, że drgania rozchodzą się równomiernie lub są absorbowane.
Szef zespołu z ETH zajmującego się materiałami programowalnymi, Andrea Bergamini, opisuje to w ten sposób: „Wyobraźmy sobie metalową blachę z nadrukowanymi obwodami elektronicznymi i piezoelektrycznymi elementami. Materiał taki może być elektronicznie zaprogramowany, aby blokować drgania w określonych częstotliwościach”. Nawet wycięcie części powierzchni nie zmienia możliwości pełnej kontroli nad właściwościami blachy. Gdyby takie materiały przyjęły się w inżynierii, oznaczałoby to rewolucję w technologiach materiałowych, które skupiają się na rodzajach, strukturach i fizycznej obróbce materiałów w celu uzyskania pożądanych właściwości.