Silniczek mikrometrowy, który działa i jest sprawny

Silniczek mikrometrowy, który działa i jest sprawny
Jako „pierwszy krok do mikroskopijnych silników spalinowych” określa Vitaly Svetovoy z Uniwersytetu Twente, prototyp silniczka w mikroskali, który on jego koledzy zbudowali, aby zademonstrować, że w ogóle jest możliwe konstruowanie takich urządzeń. Składa się z komory w skali mikro, wypełnionej wodą. Podłączone do niej elektrody, które, po zamknięciu obwodu, powodują rozbicie cieczy na wodór i tlen. Formujące się nano-bąbelki tworzą ciśnienie, które jest źródłem pracy.

Miniaturyzacja silników działających na zasadach podobnych do tradycyjnych spalinowych jest trudna. Poniżej pewnych rozmiarów gwałtownie spada ich sprawność, gdyż bardzo szybko tracą ciepło. Podobnie jak małe myszy, które maja problemy z zachowaniem ciepła, podczas gdy wielkie słonie maja odwrotny problem – z jego odprowadzeniem z ciała.

W przypadku silniczka zbudowanego przez Svetovoy i jego zespół, wystarczy przyłożyć napięcie przemienne o częstotliwości 50 KHz i mikrosilnik działa. Jego rozmiary to 100 na 100 mikrometrów oraz grubość 5 mikrometrów. O pracach nad nich donosi miedzy innym „Nature – Scientific Reports”.