Szkła kontaktowe na podczerwień?
Skojarzenia z różnymi komiksowymi i filmowymi sytuacjami od razu się nasuwają, ale soczewki kontaktowe, umożliwiające widzenie w zakresie podczerwieni, mogą powstać całkiem na poważnie. O zbudowaniu z grafenu supercienkiego detektora pracującego w pełnym zakresie podczerwieni poinformowała oficjalna strona amerykańskiego Uniwersytetu Michigan.
Jak informuje profesor Zhaohui Zhong z wydziału elektryczno-inżynieryjnego tej uczelni, zbudowany przez jego zespół detektor, z powodzeniem może zostać zintegrowany ze szkłami kontaktowymi lub wbudowany do smartfona. Detekcja fal w ich technologii odbywa się nie na zasadzie pomiaru liczby wzbudzonych elektronów, lecz na pomiarze wpływu naładowanych w elektronów w grafenowej warstwie na sąsiadujący obwód elektryczny, również w powłoce grafenowej.
Ich detektor zbudowany jest z dwu, przedzielonych izolatorem, powłok grafenowych, górnej i dolnej, z których ta pierwsza służy do detekcji fal a przez dolną przepływa prąd. Gdy docierające fale, np. w zakresie podczerwonym, wzbudzają warstwę górną, które elektrony i powstające po ich wzbudzeniu dziury, z pomocą efektów kwantowych, oddziaływają na prąd płynący w warstwie dolnej. Im bardziej są wzbudzone, bo np. fale odbite od obiektu są intensywniejsze, tym bardziej modulują przepływ prądu. W ten sposób powstaje obraz na detektorze.