Pierścienie wokół planetoidy

Pierścienie wokół planetoidy
Jak się okazuje „władcami pierścieni” w Układzie Słonecznym mogą być nie tylko planetarne olbrzymy, jak Jowisz czy Saturn, ale także niepozorne planetoidy. Obserwatoria astronomiczne w Ameryce Południowej odkryły, że odległy obiekt tej klasy o nazwie Chariklo jest otoczony przez dwa gęste i cienkie pierścienie. O odkryciu donosi portal magazynu „Nature”.

Naukowcy nie wiedzą dokładnie, jak powstały te pierścienie. Podejrzewają, że stało się to wskutek jakiejś kolizji, która uformowała wokół Chariklo dysk materii. Planetoida ta o średnicy nieco powyżej 300 km krąży pomiędzy orbitami Saturna i Urana i należy do grupy tzw. centaurów.

Dwa pierścienie, o szerokościach 7 i 3 km, rozdzielone przerwą o szerokości 9 km, zbudowane prawdopodobnie z lodu, zostały odkryte podczas przejścia Chariklo przed gwiazdą UCAC4 248-108672, które miało miejsce 3 czerwca 2013 r. Okazało się, że coś jeszcze poza sama planetoidą blokowało światło gwiazdy i były to właśnie pierścienie. Południowoamerykańskie teleskopy (w Chile) dokonały tez innego głośnego dziś odkrycia, nowej planety karłowatej - 2012 VP113 na obrzeżach Układu Słonecznego.