Pożeraczka galaktyk

Pożeraczka galaktyk
Eliptyczna galaktyka NGC 1316, zwana też Formax A, z daleka, czyli z odległości 70 milionów lat świetlnych, wygląda niewinnie. Jednak astronomowie, po przyjrzeniu się jej dokładnie, nie mają wątpliwości, że ma burzliwą przeszłość, w której i pożreć sąsiadującą galaktykę, niejedna zresztą, jej się zdarzało.

Naukowcy zauważyli, że znajdują się w jej wnętrzu nietypowe pasy gwiazd, otoczone większymi obłokami gwiezdnymi. Według nich świadczy to o pochłonięciu przez nią innej galaktyki, ok. 3 mld lat temu. Dookoła niej zauważono również smugi i kłębki gwiazdowe, świadczące o wyrywaniu gwiazd przez grawitację i wyrzucaniu w otwartą przestrzeń międzygalaktyczną. Dziać to się mogło podczas kolejnych pochłonięć innych galaktyk.

NGC 1316 to olbrzymia galaktyka eliptyczna o masie równej masie 3100 miliardów mas Słońca, znajdująca się w gwiazdozbiorze Pieca. Została odkryta 2. września 1826 roku przez Jamesa Dunlopa. Należy do Gromady w Piecu. Jest ona również silnym źródłem promieniowania radiowego – czwartym pod względem jasności na ziemskim niebie w paśmie 1400 MHz. Jak się podejrzewa, promieniowanie to pochodzi z czarnej dziury wewnątrz galaktyki, która jest też być może siłą napędową „agresywnych” zachowań NGC 1316.