Jeszcze dokładniejszy zegar atomowy
Nazywa się NIST-F2 i późni się o sekundę na trzysta milionów lat. Oznacza to, że jest trzy razy dokładniejszy niż poprzednik. Nowe, hiperdokładne zegary atomowe powstają z… zegarową dokładnością. Ten najnowszy powstał w amerykańskim Narodowym Instytucie Standardów i Technologii (NIST).
Oparty jest na znanej „zegarowej” technologii drgających z częstotliwością 9192631770 na sekundę atomów cezu. NIST-F2, który zastąpić ma używany od 1999 roku NIST-F1. Budowano go od dziesięciu lat. W sensie technicznym, jedna z głównych różnic pomiędzy starszym a nowym modelem zegara, polega na temperaturze pracy. NIST-F1 pracuje w środowisku o temperaturze 27 st. Celsjusza. Nowy zegar jest chłodzony do -193 st. Celsjusza.
Na dokładnym, atomowym pomiarze czasu opera się wiele współczesnych technologii, np. GPS, telefonia komórkowa, satelity telekomunikacyjne i sieci energetyczne. Zadaniem nowego zegara będzie wyznaczanie, wraz z innymi pracującymi na świecie zegarami atomowymi, międzynarodowego uniwersalnego standardu czasu (UTC).