Rozpoczęcie konkursu na wynalazek Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha

Rozpoczęcie konkursu na wynalazek Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha
Już można zgłaszać pomysły do konkursu na wynalazek IV edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Na pierwszych 10 zespołów czekają upominki-niespodzianki.

Zadaniem w pierwszym etapie konkursu jest przedstawienie pomysłu wynalazku – urządzenia do powszechnego użycia. Wynalazek musi spełniać następujące kryteria: niskie koszty realizacji, możliwość powszechnego użycia, urządzenie przyjazne dla środowiska naturalnego (np. eko-materiały, oszczędność energii) oraz dotyczyć wybranych dziedzin: technika motoryzacyjna, technika w domu, technika w ogrodzie.

Zgłoszenia do konkursu są przyjmowane do 12 maja 2014 roku. Ogłoszenie listy finalistów, po 10 zespołów w Warszawie i Wrocławiu, nastąpi do 16 maja 2014 roku. W drugim etapie konkursu uczniowie będą mieli za zadanie przygotować prototypy wynalazków.

Laureatów poznamy w czerwcu na galach finałowych w Warszawie i Wrocławiu. Członkowie zespołów, którzy staną na podium, otrzymają wartościowe nagrody. Organizator przewidział również upominki dla szkół oraz opiekunów zwycięskich zespołów.

infografika

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla gimnazjalistów prowadzony przez firmę Robert Bosch od 2011 r. Obejmuje warsztaty kreatywne na politechnikach oraz konkurs na wynalazek. Celem projektu jest popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych – matematyki, fizyki, techniki oraz zainteresowanie jej uczelniami technicznymi, co może skutkować w przyszłości zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce oraz przyczynić się do promocji uzdolnionych młodych osób.

Tegoroczna edycja Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha  jest organizowana przy współpracy Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej. Projekt wspierają również Minister Edukacji Narodowej, Prezes Polskiej Akademii Nauk, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, Mazowiecki i Dolnośląski Kurator Oświaty. Patronat medialny nad programem objęli: PAP Nauka w Polsce, Wiedza i Życie, Młody Technik, Victor Gimnazjalista, Akademickie Radio Kampus, Akademickie Radio Luz,  Portal Edukacja Internet Dialog oraz Edulandia.pl.