Grafenowa błona o grubości dwóch atomów

Grafenowa błona o grubości dwóch atomów
Naukowcom z politechniki ETH w Zurichu udało się wytworzyć porowatą błonę o grubości mniejszej niż jeden nanometr, oczywiście z wykorzystaniem materiału przyszłości – grafenu. Grubość otrzymanego drogą manipulacji nanotechnologicznych materiału jest 100 tysięcy razy mniejsza niż grubość ludzkiego włosa. work from home jobs in pa  

Materiał składa się z dwóch warstw dwuwymiarowej struktury grafenowej. Błona ta ma właściwości przepuszczające. Jednak przepuszcza jedynie niewielkie cząsteczki, spowalniając lub całkiem zatrzymując większe. Według opinii członków zespołu, który ja opracował, to najcieńszy znany porowaty materiał, jak udało się otrzymać i jaki w ogóle jest możliwy. Ma grubość, bowiem zaledwie dwóch atomów węgla.

Równie ciekawa, jak sama supercienka błona grafenowa jest technologia „wypalania” porów w niej za pomocą skoncentrowanego strumienia jonów. Osiągnięcie to komentowane jest głównie w kontekście możliwości zastąpienia materiałów, np. na wodoodporne ubrania. Materiał ma zdolności do „oddychania” tysiąc razy lepsze niż Gore-tex. Otwiera też niezwykłe perspektywy w budowie filtrów gazów lub cieczy.