Grafen w energetyce

Grafen w energetyce
Polscy uczeni z Akademii Górniczo-Hutniczej pracują nad technologią wykorzystania grafenu w przesyłowych sieciach energetycznych. Celem projektu jest znaczne zmniejszenie strat w sieciach transportujących energię elektryczną. work from home jobs in pa  

Zespół pod kierownictwem profesora Tadeusza Knycha z Wydziału Metali Nieżelaznych AGH chce wykorzystać do tego nowy materiał będący połączeniem grafenu z tradycyjnymi komponentami przewodów elektrycznych. „Niezwykłe możliwości grafenu, który można uznać za jedną z najbardziej szlachetnych postaci alotropowych węgla, przywiodły nas do koncepcji dodania go do miedzi lub aluminium, co powinno dać nam materiał o wyższej przewodności elektrycznej,” wyjaśnia na stronie internetowej AGH, prof. Knych.

Stop miedzi i aluminium z grafenem na razie jest koncepcją. Dopiero badania wykażą, w jakim stopniu ogranicza straty przesyłu energii w przewodach. Jak tłumaczą naukowcy, problemem może być odpowiednie połączenie materiału przyszłości z metalami. Zespół z AGH myśli o technikach metalurgicznych, typowych dla wytwarzania stopów metali.  Do realizacji projektu powołano konsorcjum naukowo-przemysłowe METGRAF, które składa się z: Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, gdzie opatentowano jedną z technologii produkcji, AGH (zadaniem uczelni jest synteza grafenu z miedzią i aluminium w taki sposób, aby uzyskać materiał o nowych własnościach elektrycznych), Tele-Foniki (podejmie się wytwarzania i testowania nowych przewodów elektrycznych) oraz Polskich Sieci Elektroenergetycznych.