Mikroskop jonowy pozwala zobaczyć więcej

Mikroskop jonowy pozwala zobaczyć więcej
Nowy typ mikroskopu, opartego na niskoenergetycznej skupionej wiązce jonów (FIB) pozwala widzieć to czego nie widzi, z powodu rozlicznych ograniczeń, skaningowy mikroskop elektronowy. Skonstruowano go w amerykańskim Narodowym Instytucie Standardów i Technologii (NIIST). Źródłem jonów jest w jego przypadku pierwiastek lit.

 

work from home jobs in pa

Nowy jonowy mikroskop jest w tanie wejrzeć w struktury materiałów, które nie przewodzą elektryczności, co dla mikroskopów elektronowych było sporym problemem. Dokładniej też można dzięki niemu poznać rozkład chemiczny w badanej substancji - na zdjęciu widać po lewej obraz lutu cynowo-ołowiowego z FIB a po prawej - ze zwykłego mikroskopu elektronowego. Na razie jednak FIB nie osiąga takiej rozdzielczości jak elektronowe mikroskopy skaningowe czy jonowe urządzenia oparte na helu (HIM).

Obraz z mikroskopu jonowego w porówaniu z elektronowym

Mikroskop wykorzystuje nagrodzoną Nagrodą Nobla technikę chłodzenia laserowego. Pary litu schładzane są w pułapce elektromagnetycznej do temperatury 600 mikrokelwinów. Inny laser jonizuje atomy a pole elektryczne przyspiesza i kieruje je na badaną powierzchnię. Energia wiązki wynosi od 500 do 5000 elektronowoltów, czyli jest wielokrotnie mniejsza od poziomu 30000 elektronowoltów typowego dla mikroskopów skaningowych.