Grafen w sprayu

Grafen w sprayu
Technikę łatwego rozpylania grafenu w sprayu i skutecznego pokrywania nim powierzchni opracowali wspólnie uczeni z amerykańskie Uniwersytetu Illinois i Uniwersytetu Korei. Informacja o ich metodzie ukazała się w najnowszym numerze specjalistycznego czasopisma „Advanced Functional Materials”.

 

Dostępny na rynku grafen, zazwyczaj w postaci drobnych płatków ma najczęściej defekty. Pokrywanie nimi powierzchni powoduje, że warstwa taka rzadko wykazuje pełną gamę „cudownych” właściwości grafenu. Uzyskanie dużych płatów grafenu bez defektów to ogromne wyzwanie, z którym inżynieria obecnie niezbyt dobrze sobie radzi. Dlatego koreański uczony, Sam S. Yoon postawił na rozpylanie zawiesiny grafenowej z ponaddźwiękową prędkością przez dyszę de Lavala.

Mikrokropelki zawiesiny gra fenowej rozkładają się, jak się okazało, równomiernie na powierzchni. Ciecz szybko paruje a warstwa ma bardzo dobre właściwości, takie jakich oczekuje się od grafenu. Naukowcy zauważyli, że tworzeniu równomiernej heksagonalnej struktury sprzyja siła uderzenia kropli o podłoże. Nowa metoda może służyć m. in. do naprawy uszkodzonych warstw grafenu