Wielka woda w płaszczu Ziemi

Wielka woda w płaszczu Ziemi
Według najnowszych wyników badań geologicznych i sejsmologicznych opublikowanych w magazynie „Science” na głębokościach od 400 do 660 km pod powierzchnią Ziemi znajdują się wielkie zasoby wody związane w minerale o nazwie ringwoodyt. To kolejna naukowa informacja o oceanie głęboko w środku Ziemi. Kilka miesięcy temu donosiliśmy o diamentach wyrzucanych z wulkanów, których struktura wskazywała na pochodzenie ze środowisk wodnych.

Woda znajduje się w minerałach występujących w tzw. strefie przejściowej pomiędzy warstwami górnego a dolnego płaszcza Ziemi. „W tej strefie wody może być tyle, ile we wszystkich ziemskich oceanach,” mówi Brandon Schmandt, sejsmolog z Uniwersytetu Nowego Meksyku, który jest jednym ze współautorów badań. Uczeni doszli do takich konkluzji po wnikliwych studiach nad falami sejsmicznymi rozchodzącymi się wewnątrz Ziemi, analizie danych eksperymentalnych i numerycznych.

Ringwoodyt jest formą oliwinu. Skład chemiczny minerału może być różny, od czystego Mg2SiO4, do Fe2SiO4. Minerał zawiera 2,5 proc. wagowych wody, a najbardziej uwodnione około 3 proc. wagowych. Uzyskany w warunkach laboratoryjnych minerał nie zawierający żelaza jest bezbarwny. Przy zawartości jednego procenta molowego Fe2SiO4 barwa minerału jest intensywnie niebieska. Ringwoodyt zidentyfikowano po raz pierwszy w 1969 roku w meteorycie Tenham. Zaproponowana przez odkrywców nazwa upamiętnia Australijczyka profesora Teda Ringwooda z Australian National University. Z badań i modeli wynika, że ringwoodyty występują w strefie przejściowej na głębokościach 410-660 kilometrów.