Synchronizacja zegarów przez kwantowe splątanie

Synchronizacja zegarów przez kwantowe splątanie
Zegar, a właściwie całą globalną sieć kwantowych zegarów, o precyzji przewyższającej jakiekolwiek znane nam czasomierze, nawet atomowe, proponują zbudować naukowcy z Uniwersytetu Harvarda. Jak wyjaśniają autorzy koncepcji w najnowszym wydaniu „Nature Physics”, działanie owych urządzeń opierałoby się na wykorzystaniu efektu splątania kwantowego.

Myśl polega na połączeniu dwóch nurtów badań - tych prowadzonych nad doskonaleniem zegarów atomowych oraz fizyki kwantowej badającej i starającej się opanować stany splątania kwantowego cząstek. Zespół uczonych pod wodzą Mikhaila Lukina twierdzi, że splątanie stanów atomowych sieci zegarów zredukuje występujące obecnie w tego rodzaju urządzeniach błędy pomiaru. Synchronizacja kwantowa czasomierzy na całym świecie sięgnęłaby pomiarowej doskonałości.

Na przykład satelita GPS z zegarem atomowym w stanie splątania w procesie komunikacji z innymi satelitami systemu, wprowadza w stan splątania zegary na innych satelitach. W stanie absolutnie precyzyjnej synchronizacji znajduje się cały system nawigacyjny, który nie wykazuje nawet opóźnień wynikających z prędkości światła, gdyż, jak wiadomo, oddziaływań kwantowych nie obowiązuje ta stała. Wygląda to atrakcyjnie w teorii, ale w praktyce, nauka czyni dopiero pierwsze kroki w kontrolowaniu splątanych stanów cząstek.