Rozruszniki bez baterii

Rozruszniki bez baterii
Koreańczycy z Instytutu Zaawansowanej Nauki i Technologii zaprojektowali rozrusznik serca, który nie będzie zewnętrznego (czyli mieszczącego się poza ciałem lub wymiennego) źródła energii. Bezpośrednia stymulacja mięśnia sercowego ma pochodzić z nanogeneratora piezoelektrycznego. Przeprowadzono już udane eksperymenty na szczurach.

Energia generowana była podczas eksperymentów przez ruchy zwierzęcia. Nanogenerator jest elastyczny i został skonstruowany z krystalicznego materiału PMN-PT. W trakcie pracy urządzenia, podczas ruchów zginania i ściskania, udało się wygenerować prąd o napięciu maksymalnie 8,2 wolta i natężeniu 0,22 miliampera. To wystarczyło do bezpośredniej stymulacji pracy serca szczura.

Do rozruszników, które zastąpiłyby dotychczas używane u ludzi, jeszcze długa droga, gdyż system w ich przypadku potrzebować będzie więcej energii. Naukowcy zaangażowani w ten projekt jednak są pełni nadziei, że nowa technologia zastąpi tradycyjne rozruszniki, które pracują na baterie i muszą być operacyjnie wymieniane, co kilka lat.