Atena przyjrzy się energetycznemu Wszechświatowi
Europejska Agencja Kosmiczna zapowiedziała umieszczenie w przestrzeni kosmicznej nowego obserwatorium pracującego w zakresie rentgenowskim. Zadaniem Atheny (Advanced Telescope for High-Energy Astrophysics) będzie obserwacja supermasywnych czarnych dziur i chmur gorącego gazu. Urządzenie ma być wystrzelone w 2028 roku i będzie największym rentgenowskim teleskopem na świecie.
Historia obserwatorium Athena sięga czasów sprzed ok. dekady, gdy agencje kosmiczne, NASA, ESA i japońska JAXA, rozpoczęły prace nad nowym projektem dużego międzynarodowego teleskopu w zakresie promieni X (IXO). Po kilku latach z prac wycofała się NASA, zaś europejczycy sami kontynuowali prace nad IXO i ich efektem jest ogłoszenia planu wystrzelenia obserwatorium Athena.
Naukowcy zdecydowali się w pierwszej kolejności na ścieżkę badań „gorącego i energetycznego” Wszechświata. W dalszej perspektywie, w 2034 ma wyruszyć misja badania „grawitacyjnego Wszechświata”, której ani nazwa ani techniczne szczegóły nie są jeszcze sprecyzowane.