Zobaczyć to czego w kosmosie nie widać?
Zawsze podejrzewaliśmy, że w przestrzeni kosmicznej znajduje się dużo więcej niż jesteśmy w stanie zobaczyć. Teraz przynajmniej część tych podejrzeń zostanie być może potwierdzona dzięki nowej technologii detekcji chłodniejszych kosmicznych obiektów opracowanej przez naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Northwestern.
Pomysł polega na detekcji w zakresach bardzo długich fal podczerwonej części widma. Naukowcy wykorzystali w urządzeniach detekcyjnych nowy rodzaj materiału - supersieć skonstruowaną ze związków indu, arsenu i antymonu (InAs/InAsSb). „Ten materiał stwarza szansę na budowę zupełnie nowej generacji detektorów podczerwieni,” twierdzi prof. Manijeh Razeghi z Uniwersytetu Northwestern, jeden z kierujących badaniami.
Informacja o nowych typie pracujących w zakresach bardzo długich fal podczerwonych urządzeniach ukazała się niedawno w czasopiśmie „Applied Physics Letters”. Naukowcy podkreślają, że dzięki nowym detektorom będzie możliwe odkrywanie mniej gorących obiektów we Wszechświecie, co na pewno zaowocuje wieloma ciekawymi odkrycia.