Dron - specjalista oświetleniowiec

Dron - specjalista oświetleniowiec
Konstruktorzy w Massachusetts Institute of Technology (MIT) wpadli na pomysł utworzenia z drona - latającego oświetlenia, które mogłoby automatycznie dopasowywać się do zmian fotografowanej sceny i reagować na ruch fotografa. Pracujący zgodnie z programem, dron tworzyłby w ten sposób oświetlenie scen i modyfikowałby je zgodnie z planem fotografującego.

System opracowany przez zespół pod kierownictwem Fredo Duranda samoczynnie steruje dronem, przemieszczając go i ustawiając kierunek emisji światła automatycznie w zależności od zmian w ustawieniu modela bądź też fotografa. Musi on działać z odpowiednią precyzją (każdy fotograf dobrze wie, jakie efekty może dać zmiana położenia lampy o kilka centymetrów czy kąta emisji błysku o parę stopni), a w wersji bardziej zaawansowanej reagować na zmiany w wyglądzie fotografowanej sceny. W stworzonych przez naukowców systemie cyfrówka rejestruje obraz praktycznie, bez przerwy – 20 razy na sekundę – ale nie zapisuje go na karcie pamięci, lecz przesyła do jednostki sterującej aparatem latającym. Sam robot-helikopter, który oprócz lampy błyskowej dysponuje również modelującą lampą ciągłą, korzysta z tego obrazu jako informacji o zmianach oświetlenia sceny i odpowiednio na nie reaguje.

Maszyna ma kilka trybów pracy. Jeden z nich, tzw. tryb agresywny uaktywnia się w momencie, gdy spust migawki aparatu zostaje wciśnięty do połowy. Dron zaczyna się wówczas przemieszczać o wiele szybciej, a zdjęcie wykonywane jest automatycznie, gdy system analizujący stwierdzi, że uzyskano optymalne oświetlenie sceny.

Oto film demonstrujący działanie oświetleniowego drona: