Serwery bez opóźnień

Serwery bez opóźnień
Podczas zaplanowanej na sierpie konferencji ACM Special Interest Group on Data Communication, specjaliści z Massachusetts Institute of Technology zaprezentują nową technikę, która redukuje czas oczekiwania i kolejkowania danych z centrów serwerowych Facebooka o 99,6 proc. Oznacza to, że czas oczekiwania na nie skrócony zostanie z przeciętnych 3,56 do 0,23 mikrosekundy.

W internetowych centrach danych obsługujących duże serwisy WWW stosuje się zwykle rozproszoną architekturę sieci. Opracowany w MIT system, nazwany Fastpass opiera się na centralnym serwerze określanym jako „arbiter”, który decyduje o kolejności i czasie transferu danych z jednego węzła sieci do innego. Badacze przeprowadzili eksperymenty z ośmiordzeniowym „arbitrem” przekazującym dane z prędkością 2,2 terabajtów na sekundę, co odpowiada ponad dwóm tysiącom serwerów pracujących z prędkością gigabajta na sekundę.

Kluczem do wydajności Fastpassa jest odpowiednie rozdzielenie zadań i przypisanych im czasów realizacji na rdzenie procesora, które pracują w trybie równoległym. Twórcy tej techniki twierdzą, że pozwoli ona na znaczne oszczędności. Zamiast bowiem inwestować w kolejne serwery, wielkie serwisy internetowe, będą mogły zoptymalizować już istniejące sieci.

Więcej o projekcie na stronie: http://fastpass.mit.edu/