Światłowód z powietrza

Światłowód z powietrza
Koncepcję „powietrznych falowodów”, których tworzenie pozwoliłoby na natychmiastowe optyczne połączenie, bez konieczności przeciągania przewodów, dowolnych punktów w przestrzeni, opisali naukowcy z Uniwersytetu Maryland na łamach specjalistycznego czasopisma „Optica”.

Światło przesyłane w przestrzeni, nawet w postaci laserów, rozprasza się na większych odległościach. Promieniowanie świetlne może być przesyłane w stanie skupionym na wielkie odległości w światłowodach. Trzeba jednak je po prostu fizycznie ułożyć. Zespół naukowców pod kierownikiem profesora fizyki, Howarda Milchberga szkicuje technologię, która ma sprawić, że powietrze będzie zachowywać się jak światłowody i przewodzić wiązkę fotonową w stanie skupionym.

model

Mówiąc w uproszczeniu chodzi o stworzenie w powietrzu falowodu skonstruowanego podobnie jak przewód światłowodowy, składającego się ze „ściany” o niższym poziomie refrakcji i „rdzenia” o wyższym. Asystenci Milchberga przeprowadzili nawet eksperyment, wytwarzając „iskrę” w powietrzu za pomocą silnego impulsu laserowego. Następnie wysłali prze nią sygnał świetlny do detektora. Miał półtora raza większą intensywność niż wysłany bez „powietrznego falowodu”. To na razie niewiele, ale uczeni traktują swoje badania, jako dobre otwarcie do prac nad powietrznymi światłowodami.