Splątanie kwantowe we wzmacniaczu

Splątanie kwantowe we wzmacniaczu
Uczonym z Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii, Uniwersytetu Masaryka z czeskiego Brna oraz Instytutu Fizyki w Bratysławie udało się znaleźć sposób na zachowanie splątania kwantowego cząstek nawet po wzmocnieniu sygnału i „w drugą stronę”. Wyniki ich rozważań zostały opublikowane w najnowszym numerze periodyku „Physical Review A”.

Aby komputery i telekomunikacja kwantowa stała się faktem, nauka musi sobie poradzić jeszcze z wieloma problemami. Jednym z nich jest słabnięcie sygnały na długich dystansach i konieczność jego wzmacniania. Np. kable światłowodowe położone na dnach oceanów wyposażone są w wiele wzmacniaczy. Rosyjsko-czesko-słowacki zespół pisze, że zachowanie stanów splątanych kwantowo jest możliwe przy wzmacniani jak i osłabianiu sygnału, pod warunkiem, że funkcja falowa cząstek nie jest tzw. pakietem gaussowskim.

Według więc naukowców telekomunikacja kwantowa na duże odległości byłaby możliwa, gdyby funkcje falowe fotonów miały inny kształt niż to ma miejsce w typowym z dobrze znanym fizyce rozkładzie Gaussa. Praca naukowców, o której piszemy, ma charakter teoretyczny. Teraz eksperymentatorzy muszą dowieść, czy tak jest w praktyce.