Będzie produkcja tlenu na Marsie
Oprócz tego innowacyjnego urządzenia jednotonowy łazik ma mieć na pokładzie wiele innego sprzętu np. laboratoria chemiczne, georadar i stację meteo. Jednak to układ do produkcji tlenu wzbudza największe emocje.
MOXIE to skrót od angielskojęzycznej nazwy: Mars OXygen In situ resource utilisation Experiment. NASA wybrała ten system spośród 58 propozycji z różnych ośrodków naukowo-technicznych z całego świata. Działa na zasadzie odwróconego ogniwa paliwowego.
Zamiast wytwarzać elektryczność, jak to robią ogniwa, otrzymywać będzie energię z zewnętrznego źródła i w procesie elektrolizy, korzystając z substancji dostępnych na Marsie, głównie dwutlenku węgla, produkować będzie tlen.
Eksperyment będzie przeprowadzany z myślą o przyszłych misjach załogowych na Marsa i możliwym dłuższym pobycie ludzi na tej planecie. Start misji łazika z MOXIE na pokładzie, opartego na sprawdzonej konstrukcji Curiosity, zaplanowany jest na 2020 rok. Po dziewięciu miesiącach sprzęt ma wylądować na powierzchni czerwonej planety i podjąć zaplanowane eksperymenty.
M. U.